Olen peamiselt iseõppija, kes kogunud infot IT avarustest. Eesti keeles on küll ilmunud mõned viltimisalased raamatud, kuid küsida nõu ja juhatust tahaks ka emakeeles. Seepärast olengi nõuks võtnud kirjutada siin blogis oma viltimisalasest teekonnast, lootes, et ehk saan nii kedagi aidata ja julgustada.
Mida vajab viltimise õppimiseks alustaja?
Viltimisnõel – kindlam valik on karbis müüdavad nõelad. Karbilt leiate ka info tegija ja nõelte kohta. Selle info põhjal saate ka otsustada, kas need nõelad meeldivad teile ja teate neid taas osta või hoopis vältida.
Meil Eestis müüdavatest Clover nõelad:
1) punases karbis jämedamad nõelad sobivad tõõ alustamiseks ja teostamiseks,
2) rohelises karbis peenemad nõelad sobivad töö viimistlemiseks ja õhemate materjalide puhul.
Ühes karbis on 5 nõela sees. Sellest jätkub kauaks ning piisab paljude tööde tegemiseks.
Viltimisaluseks on hea võtta tugevam svamm, näiteks autopesu jaoks mõeldud svamm. Pehmem svamm ei sobi, sest see võib nõela murda või muuta kõveraks.
Müügil on ka viltimisharjad ja nende peal on hea viltida tasapinnalist ja pehmemat tööd, aga alustajal ei ole seda veel vaja. Alustajale on parem tugevam, toetavam pind ja seega on lihtsam ja soodsam harjutada svammi.
Minu parimaks töövahendiks on mu enda vilditud viltimispadi, mille peal teen kõik tööd (pildil valge-roosaga).
Suurema pildi pinna viltimiseks (näiteks riietele kaunistuse tegemiseks jm) on hea kasutada suurt, laia viltimisalust – sobivad tooli porolon-padjad, vähemalt 5 cm paksuses kihis.
Vill – alustamiseks on hea osta villa väikeses koguses, näiteks 50 g. Sobib kraasvill. Vill ei tohiks olla liiga jäme, sest see jätab töö liiga karvaseks. Sobivat villa müüb näiteks kauplus Liann Lõngad, kes müüb Läti vabriku villa, mida on väga hea viltida, sest sellest saab illusad siledad tööd.
Viltimise alustamiseks saab kõik esmased vahendid tööga tutvumiseks max 25 euroga (nõelad 13 eur, svamm 2-3 eur, vill 5+ eur).